राजनीतिभन्दा माथि उठेर ब्यवसायीक हितका लागि प्रगतीशिल समुहलाई मतदान गरौंः अध्यक्षका उम्मेद्वार बिमल खतिवडा

दमक उद्योग बाणिज्य संघलाइ राजनीतिमुक्त बनाउछौः बिमल खतिवडा

266
बिमल खतिवडा

दमक उद्योग बाणिज्य संघका बरिष्ठ उपाध्यक्ष बिमल खतिवडा अहिले प्रगतीशिल प्यानलबाट अध्यक्षको उम्मेदवार हुन । भदौ २० मा हुने निर्वाचनको तयारीमा ब्यस्त रहनु भएको छ । खतिवडा एक सामान्य ब्यवसायी हुन् । उनले दमकमा झण्डै दूइदशक भन्दा अघिदेखि ब्यवसाय गर्दै आएका छन् । पुराना खेलाडि, सहकारीकर्मी पनि हुन् ।

मिजासिलो स्वभावका युवा ब्याक्तित्वको पहिचान बनाएका उनि रोटरी क्लव, लायन्स क्लव लगायतका संघसंस्थाहरुमा रहेर सामाजिक काममा पनि अग्रसर छन् । खतिवडासंग दमक उद्योग बाणिज्य संघको निर्वाचनको सन्दर्भमा रहेर गरिएको कुराकानीः

चुनावी अभियानम ब्यस्त हुनुहुन्छ होला, कस्तो पाउनु भएको छ प्रतिक्रिया ?

–सर्वप्रथम त यहाँहरुले हामीलाइ सधै देखाएको सद्भाव, सहानुभुति र विश्वासप्रति हामी ऋणी रहेका छौ । यहाँहरुले हिजो हामीलाइ गरेको अगाध विश्वासका कारण नै आज हामीले दमक उद्योग बाणिज्य संघमा आमूल परिवर्तन ल्याएका छौ र अहिले पनि थुप्रै कामहरुलाइ निरन्तरता दिनु छ ।

यहाँहरुले बिगतमा गरेको सहि निर्णयले आज हामीले दमक उद्योग बाणिज्य संघको प्रतिष्ठा उच्च बनाउने तथा ब्यवसायीक हित कोष बनाएर ब्यवसायीको पीरमार्काको साथी बन्ने अवसर पाएकाछौ । यसले गर्दा सकारत्मक प्रतिक्रिया पाएका छौ ।

के काम गर्नु भयो र फेरी मत माग्दै हुनुहुन्छ ?

अध्यक्ष राजेन्द्र ढकाल सहितको नेतृत्व आउनु अघि अर्थात तीनबर्ष अघिसम्म दमक उद्योग बाणिज्य संघको कार्यालय कस्तो थियो रु यहाँहरुले देख्नु भएकै हो । अनि अहिले कस्तो भएको छ त्यो पनि देख्नु भएको छ । अहिले सुविधा सम्पन्न र हामी ब्यवसायीले गर्व गर्न लायक भवन बनाएका छौ ।

कार्यक्रम हलदेखि पाहुना आउदा स्वागत गर्ने कोठासम्म हामीले सुविधा सम्पन्न बनाएका छौ । हिजो पाहुनाहरुलाइ बाहिर होटलमा भेटनु पर्ने र हामी ब्यवसायीले उठाएको रकम समेत त्यसमा पनि खर्च हुने गरेको थियो । यो तीन बर्षको अवधिमा हामीले होटलमा एक रुपिया पनि खर्च गरेनौ र हामीले पारदर्शी रुपमा काम गरेका छौ ।

ब्यवसायीक हितकोष बनाएका छौ । यसको निरन्तरताका लागि यहाँहरुले यो पटक पुन एक पटक मत दिनु हुन विनम्र अनुरोध छ ।

ब्यवसायीक हितकोषबारे पक्ष र बिपक्षमा कुरा उठिरहेको छ नी ?

बिभिन्न बिपत पर्दा हामी ब्यवसायीको समस्यालाइ टुलुटुलु हेरर बस्नुको विकल्प थिएन । हामीलाइ यहाँहरुले विश्वास गरेर जिताएपछि केहि गर्नु पर्छ भन्ने लाग्यो र लामो समय छलफल गरेर ब्यवसायीक हितकोष बनाउने निर्णय गरेका हौ ।

आज यसमा यहाँहरुको नै डेढ करोडभन्दा बढि रकम रहेको छ । अहिले ब्यवसायी तथा ब्यवसायीको परिवारमा कोहि सदस्यको मृत्यु भएको अवस्थामा कार्यविधि अनुसार सहयोग गर्न सक्ने हैसियतमा रहेका छौ र गर्छौ ।

आगलागि, बाढी तथा बिपतिको समयमा अहिले बाणिज्य संघ साथमा छ भन्ने देखाउन सक्ने अवस्थामा छौ यो ब्यवसायीको विश्वास हो । यसमा ब्यवसायीको माग बमोजिम बहुआयमिक बनाउनु पर्ने र क्षेत्र विस्तार गर्नु पर्ने महसुस गरेका छौ र त्यो गर्ने प्रतिबद्धता ब्यक्त पनि गर्दछौ । यो प्रत्येक बर्ष उठाइने होइन ।

तर प्रत्येक बर्ष उठाइने जसरी भ्रम छर्ने काम भएको छ । यहाँहरुको एक पटकको योगदान हो । यसर्थ भ्रममा नपर्न अनुरोध गर्दै यहाँहरुलाइ एकपटक पुन मतदान गरेर यसलाइ थप ब्यवस्थित बनाउने मौका प्रदान गर्न ब्यवसायी समक्ष बिनम्रताका साथ अनुरोध छ ।

इलम प्रशिक्षण केन्द्र उस्तै छ भन्छन् नी ?

यो एउटा हाम्रो ठुलो सम्पती हो । यसमा हामी सबै ब्यवसायीको चासो छ । हाम्रा छोराछोरी र आफन्त सीप सिक्ने र स्वरोजगार बन्ने थलो बनाउनु जरुरी छ । हराएको जग्गा हामीले धेरै दुख गरेर खोजेका छौ ।

ब्यवसायीहरुले बाणिज्य संघमा अहिले तथा जहिले पनि आएर फायल हेर्नु भयो भने त्यो थाहा पाउनु हुन्छ । बिगतमा कसरी कमजोरी गरिएको थियो र बिगतको गल्तिले गर्दा जग्गा कसरी गायव भएको थियो भन्ने प्रष्ट देख्नु हुन्छ । हामी अबको ३ बर्षभित्रमा सुविधा सम्पन्न भवन सहित यो यस क्षेत्रको एउटा राम्रो तालिम प्रदायक संस्थाको रुपमा विकास गर्छौ ।

कर नै करले ब्यवसायी हैरान छन् अनि बैकको ब्याज पनि मनपरी छ, के बोल्नु भयो ?

बिद्यमान कर प्रणालीबाट हामी सबै प्रताडित रहेका छौ । दमक उद्योग बाणिज्य संघ दमकका ब्यवसायीहरुको छाता संगठन हो । हामीले बैकको ब्याज जथाभावी बढाइरहदा बिरोध गरेका थियौ र गर्छौ । बैंकहरुलाइ सचेत गराएका हौ ।

यस्तो यसभन्दा अगाडि कहिल्यै भएको थिएन तर हामीले गरेका थियौ । ब्यवसायीले यो थाहा छ । हामी ब्यवसायीको हित बिपरीत कर बढाउने, भिटिएस जस्ता प्रावधान लागु गर्ने बिषयमा हाम्रो राज्यसंग गम्भिर असहमति छ र हामी ब्यवसायीको पक्षमा रहेका छौ ।

यस बिषयमा हामी शशक्त आवाज उठाउने छौ र हाम्रा कुरा सुनुवाइ नभएमा जस्तो सुकै आन्दोलन पनि पनि तयार हुनेछौ । यसर्थ बिगतको हाम्रो कामलाइ मूल्याङ्कन गरेर साथ दिनुहुने छ भन्ने विश्वास गर्दछौ ।

राजनीतिमुक्त बाणिज्य संघको नारा कहाँ पुग्यो ? सकिएको हो ?

हामी दमक उद्योग बाणिज्य संघलाइ राजनीतिमुक्त बनाउछौ । होला, हामी कुनै राजनीतिक दलमा आस्था राख्छौ तर त्यो आस्था बाणिज्य संघमा देखाउदैनौ । हिजो तीन बर्षमा हामीले त्यो देखाएको छौ र फेरी पनि देखाउछौ ।

समावेशीताको कुरा उठाएर जातीय रुपमा बजारमा हल्ला उठाईएको प्रति चिन्ता पनि हामीलाइ छ । यो जातीय निर्वाचन होइन यो बाणिज्य संघको निर्वाचन हो । यसरी ब्यवसायीलाइ बिभाजित नगर्न आग्रह गर्दछौ र बिभाजित नहुन आग्रह गर्दछौ । हामी सबैलाइ समेटेर अघि बढ्छौ । कसैले काखा र कसैलाइ पाखा गर्दैनौ । यो हाम्रो प्रतिबद्धता हो ।

सुरक्षित ब्यवसाय र औधोगिकरण मुद्धा बनाउनु भएको छ नी ?

हो, हामी तीन महिनाभित्रमा दमकलाइ सुरक्षित बनाउन १ सय २० भन्दा बढि स्थानमा सिसि क्यामेरा राख्ने छौ । यदि त्यो नगरे हामीलाइ बाणिज्य संघको कार्यालयमा ब्यवसायीले छिर्न नदिए हुन्छ । त्यो पुरा गर्छौ । यसले अहिले लागुऔषध प्रयोगकर्ता, दुले चोर लगायतका समस्या पनि हल हुन्छ । चौबीसैघण्टा दमक बजार सुरक्षा निगरानीमा हुने भएकाले सुरक्षा प्रत्याभुत हुन्छ ।

अर्को कुरा दमकमा अरबौको लगानी स्वीकृत भइसकेको छ । यहाँ ठुला मल्टिनेश्नल कम्पनीहरु खुल्दैछन् । यहाँको उत्पादन यहाँका हामी व्यवसायीले बिक्री गर्न पाउनुपर्छ भनेर हामी कुरा उठाउछौ र त्यो वातवरण तयार पार्छौ । यो हाम्रो लागि गौरवको बिषय हुनेछ ।

हाम्रो छोरो–छोरीदेखि लिएर आफन्तले यहाँ रोजगार पाउनु पर्छ भन्ने शर्तहरु हामी राख्ने छौ र यसले हामीलाइ फाइदा गर्नेछ । यहाँ प्रारम्भिक चरणदेखि ४० हजारभन्दा बढिलाइ रोजगारको अवसर हुनेछ ।

बाणिज्य संघमा जान लुछाचुडि किन भन्छन् नी ?

–हो !! यो हामीले पनि सुनेका छौ तर हामीले संघलाइ मागि खाने भाँडो वा कुनै लडाइ जितेर अ‍ैस आराम गर्ने स्थल बनाउन चाहेका छैनौ । हिजो, ३ बर्ष अघि र अहिलेलाइ आँखा चिम्लेर हेर्नुहोस त कति परिवर्तन भएको छ ।

एक पटक गम्भिर भएर सोच्नुहोस त १ हामीले थालेका काम र अभियानहरु क्ति सार्थक भएका छन् । छातीमा हात राखेर भन्नुहोस त हामीले कुनै गल्ति गरेका छौ ? यसर्थ विश्वास छ यो पटक म विमल खतिवडा सहितको प्यानललाइ मत दिनु हुनेछ ।

कामको निरन्तरता होस भन्ने चाहानु भएको छ । कसैको प्रभाव, दबाब, र भावानामा नबगि राजनीतिभन्दा माथि उठेर ब्यवसायीक हितको लागि सहित प्रगतीशिल समुहलाइ मतदान गर्नु हुनेछ ।

अन्त्यमा के भन्नुहुन्छ ?

सबै ब्यवसायीमाझ हामी तथा हाम्रो टिम आउन सकेको छैन । यसमा हामी क्षमा माग्न चाहान्छौ । तर विश्वास छ हाम्रो कामलाइ यहाँहरुले नजिकबाट हेर्नु भएको छ । बुझ्नु भएको छ । यसर्थ परिवर्तनको निरन्तरता र राम्रो काम गर्नेलाइ प्रोत्साहनका लागि ब्यवसायीहरुले म सहित मेरो समुहलाइ मत दिनुहुनेछ ।

Facebook Comments